Nejpůsobivější a nejkontroverznější reklamy roku 2016

V poslední době dochází ve společnosti k celé řadě změn. Patří k nim nástup plus size modelek do centra pozornosti, pokračující boj žen za rovnoprávnost nebo důraz na ekologická témata, nevyjímaje práva zvířat. Uprostřed měnícího se světa zkoušejí firmy a společnosti neotřelé metody, jak se prosadit a dostat své produkty na trh – reakce veřejnosti nicméně ne vždy odpovídá očekávání.

     

Tess Holliday. Plus size modelka, která letos v lednu podepsala kontrakt s agenturou MiLK Model Management a stala se první manekýnou, jež nosí velikost 22 (v evropských mírách 52). Okamžitě nabrala na popularitě a stala se slavnou. Ne díky své kráse nebo modelingovým kvalitám, ale proto, že je nejkorpulentnější plus size modelkou v historii. Slečna Hollidayová si získala už 800 000 příznivců na Instagramu a jeden milión facebookových palců, přesto se na Facebooku ještě letos v květnu na reklamy, které ji prezentovaly, vztahoval zákaz. Facebook posléze uveřejnil omluvné prohlášení, přičemž ale zároveň vystoupil na obhajobu vlastního rozhodnutí nepovolit vyobrazení údajně porušující firemní zásadu, dle které propaguje „zdraví a dobrou fyzickou kondici“. Podobně byli lidé rozladěni samotnou definicí nadměrné – plus size – velikosti. Ta začíná u velikosti dvanáct (v evropských mírách 40) . Ozývají se námitky, že jde o poněkud absurdní standard, protože průměrná dámská velikost v USA je 14.

Dalším příkladem jsou reklamy „přesexualizované“. Módní dům Calvin Klein čelil ostré kritice kvůli reklamě na spodní prádlo, obsahující záběr pod sukni dvaadvacetileté modelky. Veřejnost dokonce označila klip za „nezastíraně pornografický“ – slogan totiž hlásá „I flash in #mycalvins“ (tj. „Ve svých calvinkách jsem za hvězdu“ / „V mých calvinkách je mi všechno vidět“; flash = 1. blýskat, zazářit 2. krátce odhalovat, ukazovat – pozn. překl.).

Pod drobnohledem se reklamy, v nichž vystupují ženy, kvůli potenciální objektifikaci ocitají často. Řada firem se pouští i mimo vyšlapané stezky, aby postavení žen zlepšila, avšak i taková snaha se může zhatit. Kampaň GapKids společnosti Gap se stala terčem negativní publicity kvůli vyobrazení, v němž nešlo o nic jiného než o lepší postavení žen.

Kampaň představuje dívky, které hrají na buben, skateboardistky, podnikatelky nebo investorky. Jedna ze scén, v níž má vysoká běloška položenou paži na hlavě o něco menší Afroameričanky, nicméně sklidila ostrou kritiku coby rasistická. Společnost Gap se veřejně omluvila a obrázek v kampani přestala používat.

I v roce 2016 se objevilo množství podařených a působivých reklamních spotů. Ten možná nejpodceňovanější pochází od výrobce parfémů Lancôme. Vystupuje v něm Lily Collinsová a jmenuje se „Vyrobeno z nezastavitelné energie“. Nebývale působivě zvládnutou propagací povýšila kosmetická hydratační řada Énergie de Vie ničím zvláštní módní kampaň o úroveň výše. Ačkoli je to žena, koho reklama firmy Lancôme zobrazuje, je klip schopný oslovit muže i ženy bez ohledu na věk a šíří pozitivní poselství, které posílí každého, kdo jej zhlédne. V dnešní společnosti cílí většinou taková posilující reklama na ženy a různé menšiny. Právě onen prvek univerzality je to, co činí klip „Vyrobeno z nezastavitelné energie“ tak jedinečným.

Důvodem k častému cílení posilujících reklamních kampaní na mladé ženy je to, že dívkám v období puberty často klesá sebedůvěra takřka na nulu. Reklamní průmysl tento problém reflektuje v celosvětové kampani #LikeAGirl („jako holka“ – pozn. překl.). Ta začala jako určitý sociální experiment, ale během léta roku 2014 zaznamenala značný úspěch s videoklipem, hlásajícím, že dělat něco „jako holka“ neznamená urážku, ale nese spíše význam „snažit se až k samé hranici možností“.

Módní firmy také ve videoklipu z roku 2016 zkritizovaly populární emotikony, založené na stereotypních názorech, že dívky milují módu a růžovou, zatímco chlapcům náleží sport a práce, a že mají v životě na výběr z mnohem více možností. Byť ženy užívají emotikony více než muži, stále existují hranice toho, co s jejich pomocí mohou vyjádřit.

Někdy je k úspěchu kampaně nutné, aby byla spíše šokující než srdceryvná. Organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Lidé za etické zacházení se zvířaty) spustila v květnu roku 2016 značně šokující kampaň s cílem ukázat spotřebitelům odvrácenou stranu kožedělného průmyslu. Učinili tak narafičením jednorázové atrapy obchodu, vyhlížející jako prodejna kožených brašnářských výrobků, obuvi a oděvů.

Nic netušící nakupující nalezli po rozepnutí kabelky, peněženky či bundy uvnitř krvavou tkáň, šlachy, a dokonce orgány, jako například bijící srdce. Rukavice a boty byly plné umělé krve, která tak zákazníkům po vyzkoušení tohoto koženého zboží na rukou a nohou ulpěla. Kampaň se dočkala kladných i záporných reakcí; její značná kontroverznost je nepochybná. PETA je známá svou guerillovou taktikou, kterou si vysloužila jak obdiv, tak zavržení.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…

Co mají všichni na té Hře o trůny?

Milióny příznivců po celém světě. Fankluby na populárních sociálních sítích. Desítky ocenění. Hra o trůny je, zdá se, fenoménem dnešní doby. Lidé tenhle televizní seriál sledují po léta a jsou…