Co mají všichni na té Hře o trůny?

Milióny příznivců po celém světě. Fankluby na populárních sociálních sítích. Desítky ocenění. Hra o trůny je, zdá se, fenoménem dnešní doby. Lidé tenhle televizní seriál sledují po léta a jsou i takoví, kteří by se nejraději i oblékali tak, jako by v jeho fantastickém světě žili. Podle všeho někteří jeho fanoušci konečně narazili na svět, ve kterém stojí za to žít. Co stojí za popularitou Hry o trůny a čím možná zaujme i vás, pokud jste se s ní ještě nesetkali?

Za prvé: ten fantastický svět

Ocenění za nejlepší televizní počin získala Hra o trůny hned dvakrát, v letech 2011 a následně 2013. A je naprosto jasné, proč: patří mezi to nejúchvatnější, co lze v televizi vidět. A je za tím víc než jen velkolepá show – stačí se podívat, jak vypadají kulisy, kostýmy, šperky, zbraně. Jak je známo, celkový rozpočet první série se odhaduje na šedesát miliónů dolarů. Akční scény Hry o trůny se odehrávají ve světě čisté fantasy, který divákovi evokuje středověkou Evropu. Nutno dodat, že cenu za vizuální efekty seriál získal několikrát. Někteří odborníci spolu s diváky zastávají názor, že onen středověký fantasy svět se spoustou úžasně propracovaných detailů je jednou z příčin popularity, kterou Hra o trůny získala. Otázkou ale zůstává, proč nějaký vymyšlený svět přitahuje takové množství lidí. Stačí se ale upamatovat na to, jak takřka před dvaceti lety náš svět zasáhl takový vymyšlený příběh jistého Harryho Pottera. A nebyly to jen děti a mládež, koho zasáhl. Letopisy Narnie, Čarodějky, Pán času, Lovci duchů… Výčet knih, filmů a seriálů z žánru fantasy nemá konce. Příběhy, které si lidé oblíbí nejvíc, jsou právě ty, jež se odehrávají ve vymyšlených světech.

Davová posedlost fantastickými světy propukla – jak jinak – v roce 2001, když světlo světa spatřila první kniha ze série o Harrym Potterovi. Nepřeberné množství prvotřídních fantasy příběhů samozřejmě existovalo i před vznikem tohoto slavného spisu o malém čaroději, jenže…! Neexistoval internet, a tak se lidé nemohli sdružovat do fanouškovských spolků, kde by si jejich členové, oblečení do kostýmů svých oblíbených hrdinů, mohli povídat, společně hrát a organizovat velké tematické akce. V současnosti se komunikace s druhými fanoušky, a tudíž i srazy početných komunit realizují mnohem snadněji.

Nejdůležitější je na tomto kulturním fenoménu skutečnost, že každý z nás hledá nějakou jinou realitu, do níž by mohl uprchnout. Jinak řečeno, jde o docela přijatelný způsob, jak se navrátit do dětských let a nechat za sebou starosti, které přináší každodenní život ve světě dospělých. Co více, kouzlo fantastických světů spočívá, jak zmíněno výše, v detailech. Hra o trůny je místo jako z pohádky, kam se po náročném dni rádi necháte unést.

 

 

Za druhé: skryté touhy 

Psychologové tvrdí, že seriály dávají lidem možnost prožít emoce, které v každodenním životě nelze zakusit. Chybí vám vášeň? Rvačky? Nebo regulérní bitvy? Pak čtete ten nejlepší možný článek. Hra o trůny představuje všechno, po čem toužíte. Důvodem číslo dvě nesmírné popularity tohoto seriálu jsou nikdy nekončící příběhové zvraty spolu s bouří rozehraných vášní, které se skrývají v srdci každého z nás. Ve světě Hry o trůny nehledejte spravedlnost, lidskou důstojnost nebo čest – tyhle vlastnosti jeho obyvatelé postrádají. Všechno to, čeho si člověk ve skutečném životě cení, nestojí hrdinům Hry ani za odfrknutí. Jediné, po čem touží, je respekt a moc. Lidé chtějí prožít tento „duševní Armageddon“ a být intimními svědky skandálních vztahů, jaké ve vlastních životech nevídají.

Za třetí: příběh 

Třebaže se sám slavný hollywoodský scenárista George Martin nechal slyšet, že televizní zpracování by Hře o trůny neslušelo, vyšlo najevo, že šlo o výborný tah, jak seriál proslavit. Jak přibývalo těch, kdo si od něj něco přečetli, začaly spisovateli přicházet desítky návrhů od různých studií i agentů, v nichž jej žádali, aby jim práva na zfilmování prodal. Hlavně kvůli špičkovému vedení příběhu, v němž se co deset minut stane něco, co vás zmrazí šokem. Názor většiny fanoušků série zní tak, že nikde jinde nemáte šanci narazit na nic srovnatelného, protože jedině tenhle seriál při sledování donutí diváka otevřít ústa v hrůze. Žádný div, že sledovanost dosahuje tak vysokých hodnot. 

A kdo že tihle diváci vlastně jsou? Podle námi provedené analýzy tvoří většinu fanoušků Hry o trůny studenti, mladí lidé ve věku mezi osmnácti a pětadvaceti lety (bezmála 55 % jsou ženy, 45 % muži). Mladý člověk má potřebu silných emocí, s oblibou přihlíží bouřlivým vztahům a všemu, co je naprosto nepochopitelné – je to pro něj skvělá inspirace a také v jistém smyslu zábava. Lidé v tomto věku potřebují sledovat něco podobně šokujícího každý den – a vybrali si právě Hru o trůny.

 

 

Proč se na Hru o trůny díváte vy? 

Zeptali jsme se několika novinářů a skalních fanoušků seriálu, proč je podle jejich názoru Hra o trůny tak jedinečná a také tak oblíbená: 

Každou chvíli vás něco vyděsí, váš oblíbený hrdina může kdykoli zemřít a pokaždé, když se díváte, vám kvůli něčemu spadne brada. Divákům se nečekané příběhové zvraty líbí, nemáte žádnou jistotu, že se postava proti vší pravděpodobnosti ze všeho dostane, jak je tomu u jiných seriálů. Je to fantasy, ale na druhou stranu ten svět vyhlíží neuvěřitelně reálně. Mě samotnou fantasy nikdy nebavilo, ale vždycky mě fascinovala místa, kde bylo krásně. A taky je tam spousta pěkných holek s hlubokým výstřihem. Jsou seriály, které na vás vychrlí záplavu jmen a vypjatých scén a podobně, jenže tyhle holky s výstřihem prostě upozadí cokoliv, co se děje kolem, a donutí vás soustředit pozornost na ně samotné (smích). Vzato kolem a kolem, je v tom spousta sexu a umírání. A ano, zamilovala jsem si tenhle seriál už po první epizodě!“ – Tatiana Ivanova, 20 let

Existuje hodně objektivních důvodů, proč je dnes tenhle seriál tak populární, ale co se týče toho, proč se Hra o trůny stala i jedním z mých favoritů… Přirovnal bych to k horské dráze. Pořád mám strach, že přijde nějaký pád nebo smyčka. Pokud ale nepřijde, budu zklamaný. Když mi ale tahle jízda vytřese duši z těla, až se mi málem zastaví srdce, budu na konci nadšený. A Hra o trůny je horská dráha par excellence (dobře, aspoň ty první čtyři série). Pokaždé člověka násilím vytáhne z jeho klídku, otočí vzhůru nohama a pošle srázem rovnou dolů ze sta metrů, až se nemůže ani nadechnout. Vždycky vás něčím nadchne. V prvé řadě inovátorským přístupem k vyprávění i k samotnému žánru fantasy. Vyvrací stereotypy a všechny ty zpráchnivělé hrdiny z učebnic dějepisu vysvléká z brnění nedotknutelnosti. Zároveň se jí ale daří zachovat konzistentnost v ději, přestože s notorickou pravidelností obrací v prach i to, co se na první pohled jevilo jako naprosto jasné. Přimíchejte k téhle podmanivé atmosféře dialogy jako ze Shakespeara, které se přímo zaryjí do duše a nedovolí divákům polevit v soustředění, draky, zombie, pohledné ženské s výstřihem – a voilà, jsem podmaněn. Řekl bych, že ze stejných důvodů podlehlo i mnoho dalších.“ – Vladislav Chirin, 20 let

Tenhle seriál je teď hodně populární. Lidé se totiž v dnešní době rádi utápějí v různých fantastických světech, utíkají před skutečností (a co víc, Martin přinesl fantasy svět vyšperkovaný spoustou maličkostí, které mu dodávají jeho „neskutečnost“). Podle mě se zájem o seriál objevil společně se vzrůstajícím zájmem o fantasy žánr samotný. Proto jsou dnes tak oblíbené hry na hrdiny a festivaly všeho druhu spolu s cosplay, fantasy filmy, novým Warcraftem nebo filmy ze světa Marvel Comics a DC Comics. Jedná se o proces, jehož jsme součástí, a jestli je to dobře, nebo špatně, je úplně jiné téma.“ – Christina Grigorieva, 25 let

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…