Zapomněli jsme, jak se radovat?

Když přijde jaro, blog sféra je plná smutku, deprese a frustrace…  Už jste se někdy podivovali nad tím, proč jsou zprávy většinou tak negativní? Už jsme si zvykli na to, že vysílání zpráv přináší do našich každodenních životů negativní pocity. Kromě toho za to dokonce platíme! Je stále více zřejmé, že moderní lidé získávají potěšení z emocí, které jsou cokoliv jiného než pozitivní.

Bohužel, zdá se, že jsme zapomněli, že existují i dobré zprávy. Možná, že jsou pro nás dobré zprávy stále méně důležité. Tento fakt může určovat jisté trendy v mediálním průmyslu. Jak se říká „poptávka určuje nabídku.” A to je nakonec to, co rozhoduje, co se dostane do zprávy, a jakým způsobem. 

Téma radosti nebylo vybráno, abych kárala své kolegy. Jen bych jim chtěla připomenout věci, na něž máme tendenci zapomínat. Jak říká slavná Wikipedie: „Radost je jednou z nejpozitivnějších lidských emocí, vnitřní pocit uspokojení, rozkoše a štěstí”. Podle psychologů jsou radost a štěstí primární charakteristiky vnitřní motivace pro osobní rozvoj a dosažení spokojenosti. Nicméně se někdy zdá, že se snažíme, jak nejvíce můžeme, abychom tento pocit potlačili.

Dříve jsem o tomto problému neuvažovala, ale zdá se, že si předáváme „zákaz radosti” z generace na generaci, a to na základě našich tradic a folkloru. Vidíme to ve výrocích jako:„Hloupí lidé se smějí bez důvodu” nebo “Nesmějte se moc, protože později budete plakat“. Vypadá to, že učíme naše děti od útlého věku, že náhlý výbuch radosti je něco nepřirozeného a asociálního. V naší společnosti v našich domovech a v našich školách se učíme, jak být soucitní a ochotní. Nicméně, neučíme se, jak vyjádřit radost z něčeho nebo být díky někomu šťastní. Pokud jste příteli projevili podporu, když ji potřeboval, jste šlechetný člověk. Ale pokud byste to udělali ve chvíli, kdy se raduje, jak by na vás bylo nahlíženo?

Před šesti lety, když jsme pracovali na projektu Youth Time, uvažovali jsme o alternativě k hlavnímu proudu, který by dával zvláštní důraz na štěstí a pozitivní zprávy. Každým rokem je těžší a těžší sestavit optimistický obsah. Přesto jsme skutečně přesvědčeni, že z tohoto skromného příspěvku bude mít prospěch každý z vás i lidstvo jako celek.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…