IT zprávy, které vás překvapí

Zachraňte tajemství 

Prohlížeč Google Chrome se naučil, jak na sociálních sítích typu Facebook, Twitter nebo Reddit i ve službě Zprávy Google blokovat spoilery (příspěvky prozrazující zápletku) týkající se fantasy ságy Hra o trůny. Specializovaný doplněk k prohlížeči překryje nežádanou informaci černou barvou. Mezi spouštěči, které jej uvedou do chodu, patří samotný název seriálu, relevantní hashtagy nebo jména hlavních postav (v anglické podobě). O něco dříve byl spuštěn podobný doplněk pro prohlížeče, krátce před uvedením nového filmu Star Wars: Síla se probouzí. Minulý rok na jaře si firma Google také nechala patentovat mechanismus, který blokuje spoilery a uživatelům umožňuje stahovat knihy, filmy a seriály, a dokonce přesně zadat poslední sledovanou epizodu. Vynález je poté schopen všechny potenciální spoilery samostatně vyhledat a zablokovat.  

 

Přestal se internet rozrůstat?

Americký investiční fond Kleiner, Perkins, Caulfield & Byers zveřejnil 1. června zprávu s názvem „Internetové trendy“, podle níž se v několika posledních letech nárůst počtu uživatelů sítě Internet téměř úplně zastavil. Od roku 2015, kdy globální internetová populace dosáhla tří miliard uživatelů, nepřibyl síti prakticky ani jeden uživatel. Jedinou výjimkou je Indie: počet indických uživatelů internetu trvale bují, za loňský rok vzrostl o 40 %. Indie se po Číně stala druhým největším internetovým odbytištěm, přičemž Spojené státy americké nechala za sebou. Nárůst počtu uživatelů smartphonůtaké zdá se ztrácí obrátky; v roce 2015 dosáhl 23 % (ve srovnání s 35 % v roce 2014). Experti spojují tento pokles se zpomalováním celosvětového růstu HDP, který během uplynulých šesti let vykázal pomalejší růst než v průměru za posledních dvacet let.

 

Sociální média: usmrkanec poráží obra 

Denní návštěvnost Snapchat Messengeru dosáhla 150 milionů uživatelů a soudě podle tohoto ukazatele tak překonala sociální síť Twitter, kterou navštíví 140 milionů lidí denně. Za prosinec roku 2015 hlásil Snapchat 110 milionů uživatelů za den. Nárůst počtu uživatelů činí za posledních šest měsíců 40 milionů. Aplikaci Snapchat k odesílání videozpráv vytvořili v roce 2011 tři studenti Stanfordovy univerzity v Kalifornii. Byli to Evan Spiegel, Bobby Murphy a Reggie Brown. Ze dvou z nich už se stali miliardáři. Magazín Forbes odhadl na začátku roku 2016 jmění Evana Spiegela na 2,1 miliardy amerických dolarů.

Proti strachu smartphonem 

Softwaroví vývojáři z Ruska přišli s mobilní aplikací, která lidem trpícím aerofobií pomáhá se se strachem z létání vyrovnat. Software jménem SkyGuru poskytne pasažérům „živý“ komentář objasňující v reálném čase vše, co se během letu odehrává, včetně důvodů za tím. Podle internetové stránky aplikace je komentář založen na veřejně dostupných letových údajích, využívaných piloty chystajícími se k letu. Informace o daném letu jsou předem před vzletem staženy z internetu, pročež je aplikace schopná pracovat i v offline režimu po celou dobu pobytu pasažéra na palubě.

 

 

Vynález strážící před vynálezy

Americký umělec a programátor Chino Kim navrhl brýle, které znemožňují svému uživateli pohlédnout na obrazovku jakéhokoli elektronického zařízení. Princip projektu s názvem Screeners využívá brýlí potažených elektrochromovou vrstvou, která funguje jako ochranná clona vůči nežádoucím obrazovkám. Algoritmus sleduje směr, kterým se obličej majitele pohybuje, pomocí videokamery a vyhledává obrazovky smartphonů či počítačů nacházející se v zorném poli uživatele. V případě, že komplikovaná neurální síť takový předmět odhalí, vypne přísun proudu do elektrochromového potahu a brýle se automaticky zatemní téměř k neprůhlednosti. Jakmile obrazovka opustí zorné pole kamery, čočky se navrátí do čirého stavu. Vynálezce si podle vlastních slov vyrobil tyto „zatmívačky“ z toho důvodu, že už jej unavovalo ohromné množství obrazovek, mezi nimiž se pohybuje každý den.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…