IT holky: Deset nejúspěšnějších žen v oblasti IT

IT se řadí mezi nejvíce rozvinuté sektory globální ekonomiky a poměr žen, které v této oblasti úspěšně pracují, se neustále zvyšuje. Nicméně i tak je jejich počet stále nesmírně nízký. Podle informací z cnet.com ženy stále tvoří pouze asi 16 % všech lidí pracujících v oblasti IT.

Pojďme se podívat na ty, které mají největší přínos a dosáhly nejvíce pozoruhodných úspěchů v oblasti IT. Zde je top desítka žen pracujících v informačních technologiích podle Business Insider:

Virginia Rometty, generální ředitelka IBM / Northwestern University

Když v IBM začala v roce 1981 jako řadová systémová inženýrka, měla Virginia Rometty daleko k dosažení pozice CEO. Tato autoritativní dáma je jediná z našeho seznamu, které se současně podařilo získat místo na seznamu Top 100 nejmocnějších žen. Virginia se také účastní pokračujícího výzkumu s „Watsonem”, známým superpočítačem společnosti IBM, s jehož pomocí hodlá dramaticky změnit zdravotní péči. Její zvláštností je, že nečerpá energii pitím kávy, ale výhradně z čaje.

Lisa Su, CEO společnosti AMD / MIT

Narodila se na Tchaj-wanu a vyrostla v USA. Lisa vystudovala jednu z nejlepších technických univerzit na světě a poté pracovala ve výzkumu polovodičů ve společnosti IBM. Je autorkou více než 40 vědeckých publikací o technologických tématech. V roce 2002 byla považována za jednu z TOP 100 mladých inovátorů podle MIT. Jejím snem je vymyslet rychlejší letadlo.

Diane Greene, členka představenstva společnosti Google a investorka / University of Vermont, MIT, University of California 

I tato dáma je v Silicon Valley známá osoba. Byla jedním ze zakladatelů VMware, což je světový lídr v oblasti virtualizačního softwaru. Říká se, že Diane je legendární investorka v oblasti IT. Investovala do úspěšných firem a nyní je členkou představenstva v Google. Opravdu překvapující je skutečnost, že založila vlastní IT firmu ve věku 42 let.

Jen Fitzpatrick, viceprezidentka pro inženýring a tproduktový management ve společnosti Google / Stanford University

Vyhledáváte rádi přes Google? Nebo využíváte kampaně Adwords pro svou malou tiskárnu plakátů? Pak byste měli poděkovat Jen, protože už déle než 15 let pracuje na projektech společnosti Google a řadu z nich vede. Byla jednou z prvních inženýrek ve společnosti Google. Nejzajímavější na ní je, že jsme nedokázali dohledat její věk, a informace o ní jsou na internetu opravdu velmi, velmi omezené. 

Kate Bergeron, viceprezidentka hardwarového inženýrství ve společnosti Apple / MIT, Boulder University

Kate pracovala pro Apple skoro po celou dobu své kariéry. Pracovala jako strojní inženýrka pro mobilní produkty a Mac. Ví se o ní, že je jednou z předních inženýrek ve firmě Apple. Pokud se s ní chcete lépe poznat, měli byste jít studovat na MIT, kde Kate učí nové technologie, které mají pomáhat lidem v rozvojových zemích.

Jeannette Wing, korporátní viceprezidentka Microsoft Research / MIT 

Jeannette nesoustředila celou svou profesní dráhu na podnikání. Po mnoho let, působila jako výzkumnice a učitelka v oblasti informatiky. Teď řídí všechny laboratoře výzkumu společnosti Microsoft. Nezapomeňte na ni, právě ona klidně může být tím člověkem, který rozhodne, zda bude zveřejněn váš článek, pracuje totiž v řadě redakčních rad časopisů s IT tematikou.

Yanbing Li, viceprezidentka a generální manažerka pro datová úložiště VMware / Tsinghua University, Cornell University, Princeton University

Na rozdíl od ostatních žen na našem seznamu strávila největší část své kariéry v Číně. Začala jako vedoucí inženýrka, nakonec to dotáhla na pozici ředitelky centra výzkumu a vývoje. Zajímá se o virtualizaci a cloud computing. Také vychovává tři děti a píše výzkumné články.

Aprille Ericsson, ředitelka programu NASA v Goddardově kosmickém středisku / MIT, Howard University

Aprille byla první ženou, která získala titul Ph.D. v oboru strojírenství na Howard University. Pracuje nejen jako programová manažerka pro aplikovaný inženýring, také pro spolupráci s NASA vyhledává vhodné firmy na společný vývoj technologií. Úspěšně kombinuje svou práci s vyučováním na své alma mater.

Cathy Polinsky, viceprezidentka pro inženýring Salesforce / Swarthmore College

Cathy je dokonalým příkladem toho, jak lze dosáhnout významného postavení, aniž byste měli stohy diplomů z IT oborů. Několik let pracovala jako inženýrka, ačkoli má jen bakalářský titul z oblasti počítačových věd. V průběhu posledních šesti letech rychle stoupala, nejdříve z pozice senior inženýrky až na pozici viceprezidentky inženýringu. Cathy v současné době pracuje na vývoji vyhledávače Salesforce.

Tamar Yehoshua, viceprezidentka produktového managementu, Google / University of Pennsylvania, Hebrejská univerzita

Tamar pracuje ve společnosti Google na optimalizaci vyhledávače v několika jazycích. Je také součástí týmu, který se snaží, aby lépe fungovalo hlasové vyhledávání.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at cooperations@youthtimemag.com/magazine@youthtimemag.com and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…