Hráči na čekačce: Kdo nahradí hipstery?

Občas je dobré podívat se na odraz v zrcadle společnosti a popřemýšlet o tom, kde se v mozaice střípků budeme nacházet, až se zrcadlo rozbije na kusy.

Subkultury se objevují v dějinách lidstva průběžně a zatímco některé byly jemné a malé, jiné se rozrostly tak, že mají obrovský, stále zřetelný dopad. Se zrozením hipsterů před několika lety jsme začali ukazovat prstem na rychle rostoucí generaci jezdící na kolech v úzkých džínách, jednoduchých tričkách s výstřihem do V a v kostkovaných košilích a s dlouhými, dobře upravenými plnovousy. Teď, když se „hipsterismus“ stává hlavním proudem, se porozhlížíme po nových trendech, které pochopitelně vytvářejí nové subkultury.

Nově se objevují yuccies, jejichž název pochází ze spojení young urban creatives – mladí městští kreativci (i když výslovnost „yuckie“ nemá právě ten nejhezčí zvuk). Bydlí v blízkosti městských center, tráví čas na předměstí, uvědomují si důležitost vzdělání a zároveň jsou si vědomi své tvůrčí hodnoty na trhu a očividně rychle zametají hipstery pod koberec a připravují cestu novému úhlu pohledu.

Yuccies jsou mladíci přes dvacet vyrůstající se všemi možnými druhy mobilních aplikací, od Instagramu po Tinder, s hashtagy a emotikony, ovlivněni silou internetu. V mladém věku se zapojují do start-upů nebo je dokonce zakládají, ale bez pracovního plánu – protože plán práce by jim vzal svobodu a zničil jejich tvůrčí samostatnost. V důsledku toho se snaží realizovat a přivádět k životu své vlastní nápady a zároveň hledat způsob, jak definovat sebe sama skrz zápal, který je pohání. Peníze pro ně nejsou prioritou a dobře si uvědomují, že musí pracovat a být kreativnější než ti druzí, aby se dokázali prosadit. To ale neovlivňuje jejich sen natolik, aby byli ochotni podřídit se požadavkům běžných zaměstnání. Jejich cílem jsou nové vynálezy a lepší nápady. Pokud směřují k naplnění, štěstí a růstu ruku v ruce se svobodou, tak se zcela angažují. Zároveň je vedle těchto zásad pro ně naprostou samozřejmostí vysoký příjem.

Zatímco hipsteři jsou obecně považováni za produkty marketingu a konzumu s pracovním zařazením jako grafický designer na volné noze, hudební kritik, blogger nebo umělecký pivní sládek, yuccies se snaží dosáhnout vlivu jako konzultanti sociálních médií, vloggeři (video bloggeři), šéfové start-upů a stratégové webového obsahu. Jejich aktivity a přání připoutat pozornost ke svému talentu ale také vyžadují, aby byli uznáváni: svými rodiči, přáteli, kolegy a dalšími tisíci fanoušků na všech platformách sociálních médií. Počet fanoušků, lajků, vtipných komentářů a srdíček na Instagramu je pro ně důležitý. Sdílet své umění a nadání je nutností. Svět si musí být vědom jejich existence a oni se ze všech sil snaží zanechat v něm svou stopu.

Pokud jde o styl jejich oblečení, jsou moderní verzí počítačových podivínů 90. let: částečně oholení, s knírkem, bez viditelných tetování a s brýlemi ze šetrně sklízeného bambusu, drahé, ale pohodlné mikiny a minimalistické tenisky. Ženské verze yuccies nosí džíny nebo tepláky, barevné potisky, malé kožené batohy a zdravotní obuv značky Birkenstock z přírodního materiálu. V podstatě vše, co yuccies nosí, musí být kvalitní a pohodlné. A to také dokonale shrnuje jejich životní styl.

Můžeme začít vyhlašovat konec hipster, připravit si ukazováčky na yuccies a zároveň se snažit sami sebe přesvědčit, že je to jen krátkodobé hnutí. Nebo se můžeme podívat na náš odraz v zrcadle a možná zvážit některé změny, které by nás mohly zařadit do stejné kategorie.

Photo: Shutterstock

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…