Chyba: zadaná pracovní pozice neexistuje

Právě taková slova možná leckdo uslyší, až bude za deset, dvacet let shánět uplatnění v některých zaměstnáních, která kolem sebe vidíme dnes. Rozvoj informačních technologií spolu s globalizací mnohé z těchto činností vytlačí z pracovního trhu. Připravili jsme pro vás seznam pracovních pozic, které s největší pravděpodobností zmizí, doplněný o vysvětlení příčin.

Pokladní 

K drobným nákupům lidé stále častěji využívají internet nebo samoobslužné platby. Velké společnosti se jako o závod snaží tlačit ceny dolů a jednou z cest, jak toho dosáhnout, je propouštění. Dnes se platí prostřednictvím bankovních karet. Statistické údaje ve výroční zprávě Evropské centrální banky za rok 2015 uvádějí, že 46 % všech plateb bylo provedeno kartou, celkově jde o 27,2 triliónu eur (tj. 71 % celkového rozpočtu EU). A tato cifra se rok od roku zvyšuje.

V supermarketech zaměřených na potraviny (např. Tesco) nebo v restauracích, jako je McDonald’s, se setkáváme se samoobslužnými hotovostními terminály. A u hromadné dopravy, taxi či autobusových linek hotovostní platba ani není vyžadována.

Práce v maloobchodě, kameloti, pouliční a stánkový prodej

Honba za nižšími náklady se nevyhýbá ani zaměstnancům maloobchodů. Stejně klesají počty konzultantů, prodavačů nebo client managerů. Tento proces započal v době, kdy se začaly rozšiřovat supermarkety. Další a další firmy po celém světě se přiklánějí k názoru, že při nákupu se člověk má obsloužit sám.

Kromě toho začíná přibývat také plně samoobslužných obchodů. Prodejní automaty, obchodní pasáže a podomní rozvoz spolu s dovážkovými službami maloobchodní sektor pracovního trhu umořují. Pro příklad: ve Velké Británii tvořil v roce 2015 digitální obchod 30 % ekonomiky a v Japonsku nakupuje 97% uživatelů internetu online. Amazon, e-Bay nebo AliExpress nabízejí všechno, co potřebujete, a jsou schopní dovézt zboží kamkoli, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Doručovatelé poštovních a jiných zásilek 

Podoba světa, jak jej známe dnes, stojí před zásadní změnou v důsledku vynálezu pouhých dvou technologií: autonomního (samořídícího) automobilu a dronu. Před deseti lety vědeckofantastická báchorka, zakrátko skutečnost. Šetří čas i peníze. Řidiči dodávek a kamionů i doručovatelé zásilek přestanou být potřební.

Mezi první firmy zavádějící tyto technologie patří Amazon. Čísla mluví sama za sebe. Donáška pomocí dronu vyjde na jeden americký dolar. Doba, která uplyne od zaplacení do okamžiku, kdy je zboží u vás, vychází na 30 minut. Někdy je takové doručení levnější a rychlejší než cesta do běžné prodejny (a ceny jsou většinou nižší). Pro ilustraci: obvyklá donáška expresní službou trvá dvě hodiny až dva dny a její cena je 7‒20 dolarů. První oficiální doručení prostřednictvím dronu se v USA uskutečnilo 17. června 2015.

Ještě o stupeň výše stojí autonomně řízené nákladní automobily. O patentování objevu požádal Google, který je také v tomto oboru špičkou. „Patent uvádí, že kamión bude ke snímání vozovky a okolního provozu využívat soustavu senzorů, jako je radar, videokamery a laserové dálkoměry. Zákazník si může objednat doručení, zvolit metodu, která bude použita při odemykání bezpečnostní schránky, a dokonce může i být upozorněn textovou zprávou, že se vůz blíží.“

Novináři

Internetové pokrytí a možnost nejen internetový obsah užívat, ale být také tím, kdo jej vytváří, profesionální novináře ze zpravodajské branže vyšoupne. Pokud prozkoumáme, odkud lidé získávají zprávy a informace, které potřebují, zjistíme, že odpověď zní „sociální média“. Facebook, Twitter, dokonce i Instagram – nejsou to jen prostředky umožňující potlachat se známými. Jde také o platformy k šíření informací, a to všeho druhu, včetně oficiálních oznámení.

Převážná část politiků, obchodních společností, celebrit, a dokonce i zpravodajských agentur využívá k šíření zpráv sociální média. Je to způsob rychlejší a levnější, kromě toho se takto zprávy dostanou k více lidem. Novinář jako spojovací článek už dnes není zapotřebí. Zpravodajem může být a také je každý, kdo používá internet. Používání hashtagů při psaní příspěvků a stejně tak při vyhledávání – tak dnes funguje zpravodajství.

Agenti cestovních kanceláří

Zajistit si předem všechno, co budete během cestování potřebovat, je dnes díky technologii snadnější. Nemusíte platit za služby agentů. Přes internet se rezervují letenky, pokoje v hotelech, penzionech i ubytovnách (a na mnoha stránkách se dá sehnat ubytování dokonce zdarma), přes internet se sjednává cestovní pojištění. Je to snazší, rychlejší a levnější a je k dispozici větší výběr. Vzhledem k tomu cestovní kanceláře a prodejci zájezdů nijak velký příliv zakázek právě nezažívají.

Knihovníci 

Elektronické knihy a on-line přístup ke knihovním fondům jsou dva hlavní důvody, proč za deset let možná živého knihovníka už ani nepotkáte. Každý měsíc je digitalizováno více a více knih, spousta zdrojů také umožňuje vzdálený přístup k informacím uloženým v knihovnách. A ne v knihovnách za rohem, ale kdekoli na světě.

Letušky a letečtí stevardi

Nízkonákladové aerolinie jsou novým trendem: nabízejí přepravu letadlem za cenu autobusové jízdenky. Ovšem takto nízkých cen nejde dosáhnout jen tak: tyto aerolinky zrušily řadu služeb, letušky navíc na palubě během letu nevykonávají nic kromě bezpečnostních hlášení. Nábor personálu se tudíž ve shodě s rozsahem služeb poskytovaných za letu omezuje.

Dispečeři taxislužeb

V důsledku nástupu Uberu a dalších služeb, u nichž není zapotřebí žádný zaměstnanec vyhledávající pro zákazníka volné vozy, začíná být funkce dispečera taxislužby přežitá. Proč volat operátora, když můžete na mapě ukazatelem přesně určit kontaktní místo i cíl, vybrat si oblíbeného řidiče, zvolit si auto, kterým se chcete svézt, a všechny další náležitosti jízdy. Všichni víme, jaké to je, když si objednáváte taxi telefonem odněkud, kde je hluk. Musíte doslova křičet, abyste měli jistotu, že adresa, na kterou vás taxikář přijede vyzvednout, bude ta správná. Místo toho nyní stačí několik kliknutí na internetové stránce a několik dalších klepnutí na displeji vašeho smartphonu. V něčem takovém už pro dispečera jednoduše není místo.

Support us!

All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.

 

paypal smart payment button for simple membership

Share this post

Interested in co-operating with us?

We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.

Where to next?

I Sardinky Mají Hlasovací Právo

Proč musíme počítat s opicemi a virem chřipky, kdy je vliv lidstva na přírodu nepříznivý a kdy je naopak vyžadován, kdo jsou «nelidé» - to vše prozradil posluchačům francouzský antropolog…

Co se stalo s literaturou?

Ústředním záměrem literatury dneška je šokovat. Ohromit. Zabavit na pár hodin. Nic víc. Nic trvalého, nic nadčasového, a zejména nic, co by stálo za řeč. Vyprázdněná šeď, kdekým chrlená s…

Jak (ne)chápat feminismus

O feminismu se v poslední době hovoří hodně. Stále více lidí se také dovídá o nerovnosti mezi pohlavími. Mnoho slavných lidí, příkladně Emma Watsonová (vzor mnoha dívek a slavná herečka),…

Začíná konečně skleněný strop praskat?

Robin Wrightová, herečka a v současnosti nejpopulárnější představitelka v seriálu Dům z karet (House of Cards), se nedávno veřejně rozhovořila o překážkách, které její herecké kariéře stály v cestě. Coby…