Pokud jste ještě nenašli svou vysněnou práci, týká se vás hledání zaměstnání více než kdy předtím. Ale jak takové volné místo na přiměřené pozici najít v případě, že nabídka práce ve vaší zemi, případně přímo ve městě, kde bydlíte, je omezená, a vy se nechcete stěhovat jinam? Čím to je, že vám nic nevychází? Možná tím, že příliš lpíte na maličkostech. A možná tím, že o sobě samých skoro nic nevíte.
Jestli cítíte potřebu najít své místo ve světě a pevně věříte, že k dosažení štěstí musí každý dělat výhradně to, co jej nebo ji baví, pak se dost možná budete muset smířit se špatně placenou prací nebo jednoduše se životem bez zaměstnání. Bohužel není úniku před skutečností: lidé po celém světě chodí do takových zaměstnání, která je nebaví, a jejich pracovní náplň jim zadostiučinění nepřináší. V roce 2014 zveřejnila nezisková organizace jménem Conference Board výsledky studie, dle níž je 52,3 % Američanů nespokojeno s tím, co si zvolili dělat. O rok dříve Gallupův ústav dokonce přinesl tvrzení, že z celé světové populace pouze 13 % pracovníků cítí ke své práci osobní vztah a ochotu navazovat s kolegy v zaměstnání osobní nebo profesionální vazby. Odborníci na volbu povolání spolu s psychology stále častěji upozorňují na globální, dříve nevídaný problém lidstva. Tím jsou nesprávně nastavené priority, problematické vzdělávání dětí a mládeže a jako důsledek chybná volba takového zaměstnání, do nějž mladého člověka tlačí jeho rodiče a společnost. Každý z nás si pamatuje vlnu popularity, kterou zažily právní profese, žurnalistika, různé specializované ekonomické obory a v současnosti také informační technologie. Pravda ale je, že programování nevyhovuje každému, a nezaručuje ani slušný příjem, pokud vás kódování a učení nových jazyků nebude bavit. Na stovky a tisíce výstupů nekompetentního programování narážíme na internetových stránkách a v programech nebo u startupů úspěšně započatých a pak zanechaných osudu. Žádný div, že dokonce ještě více skličuje taková situace ty, kdo svou profesi zrovna nemilují a poohlížejí se po takovém povolání, které by kromě jejich kapes naplňovalo duševně i je samotné. Máme před očima příklady špičkových manažerů, jejichž životopisy hltáme, zapomínajíce, že nečteme o cestě naší, ale jejich.
Tak co si tedy počít? Máte-li možnost, můžete si zvolit cestu nejnáročnější: vrátit se zpět na samý začátek a zkusit přijít na to, v čem jste dobří a co chcete opravdu dělat. Nezapomeňte vzít v potaz také přirozené vlohy. Takový profesionální balet nebo vysoká matematika se mohou stát osudem jen velice malé hrstky lidí. K hledání práce potřebujete čas a peníze, počítejte s množstvím pokusů a omylů, ale pokud si budete stát za svým, vhodné povolání nakonec objevíte. Stovky on-line materiálů o volbě kariéry nabízí zdarma kurzy schopné odhalit, pro jaké konkrétní povolání nebo profesní sektor se hodíte. Můžete například zkusit test časopisu Forbes s názvem „Jak najít své vysněné zaměstnání“ („How to find the job of your dreams“) nebo si doplnit těchto devět vět z prestižního, kariéře věnovaného portálu The Daily Muse:
– Kdybych si mohl/a vybrat jednoho člověka, kterého znám, a prohodit si s ním práci, vybral/a bych si ____________, protože ____________.
– Vždycky mě zajímalo, jaké asi je pracovat jako ____________. Toto povolání se mi zamlouvá, protože ____________.
– Kdybych měl/a potřebné vzdělání/znalosti, určitě bych zkusil/a pracovat jako ____________, protože ____________.
– Kdybych se měl/a zítra vrátit do školy, jako své zaměření bych si vybral/a ____________, protože ____________.
– Mí známí i kolegové v práci říkají, že mi výborně jde ____________, protože ____________.
– Nejraději mám na své současné práci ____________, protože ____________.
– Kdyby mi to šéf schválil, dělal/a bych v práci víc ____________, protože ____________.
– Kdybych musel/a nějakou volnou sobotu strávit prací, vybral/a bych si ____________, protože ____________.
– Než půjdu do důchodu, chci si udělat jméno jako ____________, protože ____________.
Tyto testy vám nezaručí, že hned zítra najdete novou práci. Dají vám nicméně příležitost lépe poznat sami sebe, uvědomíte si díky nim, co vás skutečně baví a co rádi nemáte. Pokud jste zatím nepocítili potřebu změnit svůj život od základů, můžete na to jít z druhé strany a zůstat u svého stávajícího povolání s tím, že uděláte zásadní ústupky. Pro příklad, zkusíte si najít příjemnější kolegy nebo lepšího šéfa, lépe placené místo nebo pozici provázenou dostatečnými benefity. Pokud budete cokoli takového zvažovat, ujistěte se zejména, že jednáte s rozmyslem a že v žádném případě nebudete v budoucnu hudrovat na ostatní nebo sami na sebe kvůli tomu, že vaše životní dráha ztratila šmrnc. Když si věci v životě uspořádáte, bude to mít pravděpodobně příznivý dopad i na vaši psychiku. Bývalé starosti vystřídají zajímavé koníčky, které se možná jednoho dne stanou vaším novým zaměstnáním.
Udělat si zaměstnání z toho, co děláte rádi, obvykle také znamená přijít si automaticky na slušný výdělek. Zabýváte-li se oblíbenou činností, vždycky vám to vynese dost k zabezpečení potřeb vaší rodiny i vás samotných. Když vás totiž kariéra, kterou jste si vybrali, skutečně baví, nemůže se vám stát, že odvedete amatérský výsledek. K dobrému zubaři se musíte objednávat i celé měsíce předem, ale jsou také lékaři, v jejichž ordinacích se žádný pacient neobjeví celé týdny. Napadlo vás někdy, čím to je? Články a publikace námětem i zpracováním cele věnované finanční tematice a postojům k penězům jsou v početní převaze nad těmi, které pojednávají o kariéře. Autoři většiny z nich si uvědomují, že ke štěstí hromadu peněz nepotřebujete; je-li tomu naopak, problém netkví v penězích, ale v hlubinách vaší mysli.
Na závěr přinášíme soupis doporučení, která se vám mohou hodit v případě, že chcete úvahy o hodnotě peněz a o štěstí v životě nechat na později a jste rozhodnutí ještě dnes změnit zaměstnavatele.
- Prověřte, zda se ve vašem oboru nenajdou nějaké pracovní příležitosti. Vaši kolegové budou dost možná něco vědět o tom, ve kterých firmách berou zaměstnance. Zvažte, kdo z vašich známých má vliv a mohl by vám být užitečný, a každému takovému člověku dejte vědět, že sháníte práci jinde.
- Obraťte se na bývalé spolužáky ze škol a kurzů. Každý rád vidí ty, s nimiž studoval. Sdílíte stejný pohled na svět, máte podobné zájmy. A obvykle jsou takoví lidé ochotní vám pomoci. A netýká se to jen vašich známých ze střední a vysoké. Řeč je také o lidech, které jste potkali na vzdělávacích kurzech nebo veřejných přednáškách.
- Choďte tam, kde se obvykle lidé z praxe pohybují. Alespoň jednou týdně navštěvujte akce, kterých se účastní profesionálové z vašeho oboru. Seznamujte se s novými lidmi a s těmi, kdo vám mohou pomoci práci najít. Sbírejte kontakty a nezapomínejte se občas ozvat.
- Používejte sociální média pro profesionály. Například v takovém LinkedIn můžete pátrat nejen po volných místech, ale rovněž po náborářích, kteří o přijímání zaměstnanců rozhodují. Vyšperkujte si profil, aktualizujte své osobní údaje a informace o vás. Zároveň je moudré protřídit obsah vašich profilů na ostatních sociálních sítích. Jedině líný HR manažer totiž opomene prověřit si potenciálního zaměstnance na Facebooku a Twitteru.
- Nezanedbávejte svůj životopis. Pokud jej rozesíláte náhodně, ujistěte se, že je patřičně formulovaný a sestavený a obsahuje všechny podrobnosti. Jestliže usilujete o konkrétní pracovní místo, sestavte si pro tuto pozici životopis na míru. Zjistěte si nějaké informace o firmě, kde se o práci ucházíte, a o zaměstnanci v HR oddělení, který bude o přijetí rozhodovat. To pro případ pocitu, že vám v životopise něco schází a mohl by vyhlížet mnohem lépe.
- Uvolněte se a užijte si to. Nezapomínejte, že hledáte změnu k lepšímu, a nedělejte tutéž chybu dvakrát.
Support us!
All your donations will be used to pay the magazine’s journalists and to support the ongoing costs of maintaining the site.
Share this post
Interested in co-operating with us?
We are open to co-operation from writers and businesses alike. You can reach us on our email at [email protected]/[email protected] and we will get back to you as quick as we can.